Infortar rajab Pärnumaale rohegaasijaama
Eesti üks suurim piimandusettevõte Halinga OÜ alustab 13,3 miljonit eurot maksva rohegaasijaama ehitust. Loomasõnnikust ja biojäätmetest kodumaist gaasi tootva jaama projekteerib ja ehitab Saksamaa suurim rohegaasitootja.
“Kaasaegne põllumajandus toimib koos ringmajanduse ja taastuvenergeetika projektidega, Infortar omab nendes valdkondades pikaaegset kogemust ja jätkab kodumaisesse rohegaasi investeerimist,” märkis Infortari juhatuse esimees Ain Hanschmidt.
“Rohegaasijaam tähendab Halingale keskkonnaeesmärkide täitmist, see vähendab olulisel määral meie piimatootmise ökoloogilist jalajälge. Gaasijaam loob piirkonda uusi teadmisi nõudvaid töökohti ja seda sektoris, kus seni pole vajadust olnud,” lausus Halinga juhataja Raul Peetson.
Pärnumaal, Langerma külas asuva nelja kääritiga gaasijaama projekteerib ja ehitab Saksamaa suurim rohegaasitootja EnviTec Biogas AG. Projekti rahastab Euroopa Liit taasterahastu NextGenerationEU vahenditest ja ehitustööde lõpetamine on planeeritud 2026. aasta kevadeks. Projekti kogumaksumus ulatub 13,3 miljoni euroni, millest 5 miljonit on KIKi toetus.
Infortar on koos partneritega investeerinud rohegaasijaamadessse ligi 30 miljonit eurot ning käivitanud gaasitootmise Järvamaal Oisus, Tartumaal Ilmatsalus ning Lääne-Virumaal Vinnis. Rohegaasi suuremad kliendid on täna Tartu, Rakvere ja Pärnu ühistranspordiettevõtted, rohegaasi saab mootorikütusena osta gaasitanklatest üle Eesti. Rohegaasi tootmise kohta saab rohkem infot www.rohegaasijaam.ee.
Infortar omandas Eesti ühes suurimas, Pärnumaal asuvas piimandusettevõttes Halinga 51% suuruse osaluse käesoleva aasta kevadel.
EnviTec Biogas AG on seni Eestisse tarninud kolm puhastusseadmestikku: Oisu, Vinni ja Tartu rohegaasijaamadesse. Tänu Eesti Biogaas OÜ ja EnviTeci koostööle on tänaseks Eesti transpordi sektorisse jõudnud 430 GWh kodumaist biometaani.
Veebiseminar 3. kvartali tulemustest
Infortar korraldab 4. novembril kell 12 käesoleva aasta kolmanda kvartali tulemusi tutvustava veebiseminari. Veebiseminaril esinevad juhatuse esimees Ain Hanschmidt, tegevjuht Martti Talgre ja investorsuhete juht Kadri Laanvee.
Veebiseminari toimub Microsoft Teamsi keskkonnas. Osaleda saab nii läbi veebibrauseri kui ka Microsoft Teamsi rakenduse. Kui kasutate veebiseminariga liitumiseks nutiseadet, on vaja eelnevalt alla laadida Microsoft Teamsi rakendus, mille leiab Google Play’ist või App Store’ist.
Veebiseminariga ühinemiseks palume kasutada linki: eestikeelne veebiseminar
Küsimusi saab enne seminari saata e-posti aadressile kadri.laanvee@infortar.ee ja ürituse toimumise ajal Teams´i Q/A vahendusel. Veebiseminar salvestatakse ning avalikustatakse ettevõtte veebilehel www.infortar.ee/aruandlus.
Teise kvartali tulemused
Infortari müügimahud kasvasid esimesel poolaastal 40 protsenti, müügitulu ulatus 576 miljoni euroni ja puhakasum 73 miljoni euroni. Infortari varade väärtus jõudis 1,5 miljardi euroni ja investeeringud 41 miljoni euroni.
“Oleme esimesel poolaastal Soome ja Balti energeetikaturul oma positsioone kindlustanud, turgu juurde võtnud, müüki kasvatanud ja mahuteid järgmiseks hooajaks täitnud – meie baasnäitajad on tugevad ja likviidsuspositsioon soliidne, mis annab meile korraliku platvormi oma investeeringute jätkamiseks,” märkis Infortari juhatuse esimees Ain Hanschmidt.
“Infortari peamiste investeeringute tulemused on tugevalt seotud sesoonsusega – energeetika näitab kõrgeid numbreid külmal perioodil, seevastu laevareisijate arv on tipus suvel,” lausus Hanschmidt.
Infortar investeeris käesoleva aasta esimesel poolaastal 41,3 miljonit eurot. Ettevõte suurendas oma osalust Tallinkis 46,8 protsendini, soetas Pärnumaa Halinga piimafarmi enamusosaluse ning avas Lätis Nicas päikesepargi. Fookuses oli tegevuse laiendamine Poolas ja Saksamaal ning gaasi hulgiturule juurdepääsu loomine Hollandis ja Belgias. RIMI logistikakeskuse ning Pärnu uue silla ehitused on edenenud vastavalt graafikule.
Infortarile kuuluv Soome ja Balti piirkonna suurim erakapitalil energiafirma Eesti Gaas (välisturgudel Elenger) suurendas müügimahtu võrreldes möödunud aasta poolaastaga 40 protsenti, kokku 10 TWh-ni. Ettevõtte gaasimüügi turuosa Soome-Balti turul ulatub 25,4 protsendini.
Tallinki reisijate arv Helsingi liinil on eelmise aastaga võrreldes kasvanud, samas inimeste liikumine Soome ja Rootsi vahel jäi eelmise aasta sama perioodiga mõnevõrra vähemaks. Juunis teatas Infortar Tallinki aktsionäridele vabatahtlikust ülevõtmispakkumisest. Pakkumine on suunatud kõigile investoritele ning toob turule täiendavat likviidsust, andes väljumisvõimaluse ka neile, kellel tavaolukorras oleks börsil oma osalust keerulisem realiseerida.
Infortari omakapital ulatus käesoleva aasta 30. juuni seisuga 840 miljoni euroni ja varade maht 1,5 miljardi euroni. Võrreldes möödunud aasta kuue kuu tulemusega on Infortari EBITDA ja puhaskasum 11 miljoni euro võrra vähenenud, 2024 6 kuu EBITDA oli 76 miljonit eurot ja kasum puhaskasum 73 miljonit eurot.
Kuue kuu majandustulemusi tutvustanud veebseminari on võimalik järele vaadata SIIN.
Rekordiline kvartalitulemus
6. mail toimus veebiseminar, kus Ain Hanschmidt, Martti Talgre ja Kadri Laanvee rääkisid Infortari käesoleva aasta esimese kolme kuu rekordilistest tulemustest – müügitulu kasvas 373 miljoni euroni ja puhaskasum 62 miljoni euroni. Veebiseminari saab järele vaadata siit.
„Infortaril õnnestus stabiliseerunud energiahindade juures oma müügimahtusid kasvatada ning jätkata laienemist uutel turgudel ja valdkondades. Tänaseks enam kui 80 protsenti meie müügituludest tuleb välisturgudelt, investeeringud on olnud kasumlikud ja piirkonna ühe suurima investeerimisettevõttena otsime pidevalt kasvuvõimalusi,“ märkis Infortari juhatuse esimees Ain Hanschmidt.
Infortarile kuuluv Soome ja Balti piirkonna suurim erakapitalil energiafirma Eesti Gaas (välisturgudel Elenger) suurendas müügimahtu võrreldes möödunud aasta sama perioodiga 74 protsenti, kokku 6,1 TWh-ni. Ettevõtte gaasimüügi turuosa Soome-Balti turul kasvas 26,4 protsendini ning piirkonda saabuvast gaasist impordib Eesti Gaas/Elenger ca kolmandiku.
Lisaks energeetikale, laevandusele ja kinnisvarale sisenes Infortar ka põllumajanduse valdkonda soetades enamusosaluse Eesti ühes suurimas piimafarmis Pärnumaal Halingal. Laevanduses teenis Tallink esimeses kvartalis kasumit. Kinnisvara valdkonnas valmis aasta alguses Maardus Tallinki logistikakeskuse laiendus, Saue vallas jätkuvad 25 000 m2 suuruse RIMI logistikakeskuse ning Pärnus uue silla ehitustööd.
Võrreldes möödunud aasta esimese kvartaliga kasvas Infortari EBITDA 40 protsenti ja kasum 32 protsenti. Infortari omakapital ulatus käesoleva aasta 31. märtsi seisuga 853 miljoni euroni ja varade maht 1,4 miljardi euroni. Investeeringuid tegi ettevõte esimeses kvartalis 7 miljoni euro ulatuses.
Auditeeritud majandusaasta aruanne 2023
Infortari 2023. aasta aruanne on 24. aprilli seisuga auditeeritud ja nõukogu poolt heaks kiidetud, nüüd jääb see ootama aktsionäride poolset kinnitust 20. mail toimuval üldkoosolekul. Koosolekul teevad kontserni juhatus ja nõukogu ettepaneku tasuda 2023. aasta majandustulemuste eest dividendi 3 eurot aktsia kohta. Aruandes on toodud olulisemate sündmustena välja elektri- ja gaasimüügikoguste kahekordistumist, Läti gaasivõrgu Gaso omandamist ja osaluse suurendamist Tallink Grupis, samuti RIMI logistikakeskuse ning Pärnu uue silla ehitust. Esmakordselt on avaldatud ettevõtte kestlikkusaruanne, mis valmis koostöös PricewaterhouseCoopersi spetsialistidega. Majandusaasta aruande tekst koos kõikide numbritega on tervikuna näha SIIN.
Aktsionäride koosolek toimub 20. mail
24. aprillil kiitis Infortari nõukogu heaks juhatuse poolt koostatud majandusaasta aruande ning aktsionäride korralise üldkoosoleku päevakorra. Koosolek toimub esmaspäeval, 20. mail kell 11 Tallink SPA ja Conference Hotelli konverentsikeskuses, Sadama 11a. Aktsionäride registreerimine algab kell 10, aktsionäridel on võimalik hääletada enne üldkoosolekut ka e-posti teel. Ootame rohket osavõttu! Teate täistekstiga saab tutvuda SIIN.
Infortari IPO sai auhinna
Infortari vastuvoolu tehtud IPO pälvis järjekordse kõrge tunnustuse ja auhinna - Eesti Turundajate Liidu Kuldmuna korporatiiv PR kategoorias. Kampaania tegi 2023. & 2024. aasta kommunikatsiooniagentuur Hamburg ja Partnerid
Tänud toreda koostöö eest: LHV, Swedbank, Ellex Raidla Advokaadibüroo, Advokaadibüroo COBALT, KPMG, Newton Marketing, 3D disainer Sander Tuvikene ning MediaBroker.
Veebiseminar viimase kvartali majandustulemustest
26. veebruaril avaldas Infortari juhtkond 2023. aasta neljanda kvartali majandustulemused ning kommenteeris nii tulemusi kui ka põhimõtteid makstavate dividendide kohta veebiseminaril, mis on järelevaadatav siit.
"Kontserni möödunud aasta majandustulemusi ehib suurim kasum läbi aegade – juba 9 kuu tulemustes avaldasime, et meie varade maht lähenes 1,5 miljardile. Suutsime keerulisel ajal kiiresti ja paindlikult kohaneda, turumuutustest tulenenud nõudlikud väljakutsed eduks pöörata ning kokkuvõttes tugeva tulemuse saavutada", sõnas Infortari juhatuse esimees Ain Hanschmidt.
Eredaimad sündmused ettevõtte viimase kaheteistkümne kuu tegevuses olid kahtlemata seotud energeetikaga, samuti taastus reisijate arv Läänemerel pandeemiaeelse mahuni.
"Vaatamata erakordsele aastale ei olnud tegemist ühekordsete tulemustega – Infortari aktsia kauplemistähisega INF1T on noteeritud Tallinna börsil, meie investeeringute portfell on mitmekesine ja piiriülene, end kriisides tõestanud ja omab suurt kasvupotentsiaali. Olles ise pikaaegse kogemusega investorid, soovime oma investoritele pakkuda dividendikindlust", lisas Hanschmidt.
Infortari aktsiad märgiti üle
ASi Infortar aktsiate esmasel avalikul pakkumisel osales kokku 5517 jaeinvestorit Eestist ja kutselist investorit Euroopast, investorite esitatud märkimiste kogumaht ulatus 41,4 miljoni euroni, mis on 1,3 korda rohkem pakkumise baasmahust ehk 31,2 miljonist eurost.
ASi Infortar aktsia lõplikuks hinnaks kinnitati 26 eurot. Ettevõte otsustas investoritele jaotada kokku 1 360 000 pakutavat aktsiat, millest 160 000 aktsiat jaotatakse ülejaotamisoptsiooni käigus. Lõpliku hinna pealt kujunes pakkumise kogumahuks 35,4 miljonit eurot. Eeldatav Infortari aktsia esimene kauplemispäev on 14. detsembril.
„Kui majandus langeb, siis Infortar kasvab, kaasab raha ja läheb börsile. Läksime IPO-t korraldades meile omaselt vastuvoolu ja suutsime keerulises keskkonnas tugeva tulemuse teha. Börsile minek ja kaasatav kapital annab meile lisahoogu rahvusvahelisel laienemisel. Tunnustame neid, kes meid ja meie portfelli usaldasid – kõik Infortari märkinud jaeinvestorid saavad soovitud mahus aktsiaid ja seda hinnavahemiku alumisel tasemel,“ lausus Infortari juhatuse esimees Ain Hanschmidt.
„Infortari IPO on viimase kahe aasta suurim Baltikumis ning turuväärtusest lähtuvalt on tegu kolmandaks suurima ettevõttega Nasdaq Tallinn börsil. Hoolimata keerulisest keskkonnast kujunes tehing edukaks ja annab võimaluse Infortarile juba avaliku ettevõttena ning laiapõhise aktsionäride baasiga oma arenguplaane realiseerida. Head meelt valmistab ka jaeinvestorite aktiivne osavõtt, mis oli ettevõtte jaoks ka oluline fookus,“ sõnas LHV investeerimispanganduse juht Mihkel Torim.
Infortari aktsiate esmase pakkumise prospekti kohaselt said füüsilised ja juriidilised isikud Eestis ning kutselised investorid Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriikides ning Ühendkuningriigis aktsiaid märkida 28. novembrist kuni 7. detsembrini. Infortari aktsiatega kauplemine Nasdaq Tallinna börsi Balti põhinimekirjas algab 14. detsembril või sellele lähedasel kuupäeval.
Infortari olemasolevad aktsionärid on sõlminud lukustamiskokkulepe, mille kohaselt ei ole aktsiate noteerimisest alates suuraktsionäridel 12 kuu jooksul ja väikeaktsionäridel 6 kuu jooksul lubatud neile kuuluvaid Infortari aktsiaid pakkumise korraldajate nõusolekuta müüa ega muul moel võõrandada.
ASi Infortari aktsiate esmase avaliku pakkumise korraldasid LHV ja Swedbank, Infortari õigusnõustaja oli Ellex Raidla, pankade õigusnõustaja oli Cobalt ning kommunikatsiooni nõustaja oli Hamburg ja Partnerid. Pakkumise üksikasjad on toodud prospektis, mis on kättesaadav elektroonilises vormis Infortari veebilehel (https://infortar.ee/et/ipo) ja FI veebilehel www.fi.ee.
Rohkem informatsiooni
Kadri Laanvee
ASi Infortar investorsuhete juht
----Oluline teadaanne----
Käesolev teade ei ole levitamiseks otse ega kaudselt Ameerika Ühendriikides või muudes riikides või asjaoludel millisel juhul avaldamine, jagamine või edastamine oleks ebaseaduslik või isikutele kelle suhtes on pädevad asutused kohaldanud finantssanktsioone. Käesolev teade on reklaam ning ei ole prospekt Prospektimääruse tähenduses. Enne käesolevas teates viidatud väärtpaberite osas investeerimisotsuse tegemist peaksid investorid lugema Prospekti, et mõista täielikult investeerimisega seonduvaid riske ja hüvesid. Seltsi Aktsiaid pakutakse avalikult üksnes Eestis. Prospekt on kättesaadav FI kodulehel (www.fi.ee) ja Seltsi kodulehel (https://infortar.ee/et/ipo). Prospekti kinnitamist Finantsinspektsiooni poolt ei tuleks käsitleda väärtpaberite heakskiitmisena.
Infortar andis teada kavatsusest börsile minna
Aktsiaselts Infortar (“Selts”) andis 20. novembril teada plaanist alustada oma lihtaktsiate („Aktsiad“) esmase avaliku pakkumise („Pakkumine“) ja kõigi Aktsiate Nasdaq Tallinna Börsi põhinimekirjas („Börs“) noteerimise protsessi.
Pakkumisega soovib Selts pakkuda investoritele võimalust investeerida ühte Baltikumi suurimasse investeeringute valdusettevõtjasse[1], mille portfelli kuuluvad nii energeetika, merelaevanduse, kinnisvara kui ka muudes valdkondades tegutsevad ettevõtjad.
Pakkumise raames kavatseb Selts pakkuda uusi emiteeritavaid Aktsiaid.
Pakkumise tulemusena soovib Selts laiendada oma investorbaasi ning noteerimise abil muuta Aktsiad likviidseks. Selts loodab, et Pakkumine kasvatab Seltsi ja tema tütarühingute („Grupp“) tuntust olemasolevate ja potentsiaalsete klientide ja koostööpartnerite jaoks ning loob täiendavaid rahastusvõimalusi, toetades seeläbi Grupi pikaajalise strateegia elluviimist.
Käesolev teade on väärtpaberite reklaam, ega kujuta endast prospekti Euroopa Parlamendi ja Nõukogu 14. juuni 2017 määruse 2017/1129/EL („Prospektimäärus“) tähenduses ning see ei kujuta endast Aktsiaseltsi Infortar („Selts“) aktsiate müügipakkumist ega üleskutset aktsiate märkimiseks. Enne investeerimisotsuse tegemist palume investoril tutvuda Seltsi prospektiga ning vajadusel konsulteerida asjatundjaga. Iga investor peaks investeerimisotsuse siin teates viidatud Seltsi aktsiatesse investeerimiseks tegema ainult informatsiooni põhjal, mis sisaldub Seltsi prospektis, mille on kinnitanud Finantsinspektsioon, et mõista kõiki investeeringuga seotud riske ja hüvesid. Selts avaldab täiendava teabe prospekti kinnitamise kohta vastavalt Prospektimäärusele ja teeb selle kättesaadavaks Finantsinspektsiooni ja Seltsi veebilehtedel aadressidel vastavalt www.fi.ee ja https://infortar.ee/et/ipo. Finantsinspektsiooni poolt prospekti kinnitamine ei ole käsitletav Seltsi aktsiate soovitamisena
Pakkumise üksikasjad
Pakkumine koosneb (i) pakkumisest Eesti jaeinvestoritele (“Jaepakkumine”) ja (ii) pakkumisest kutselistele investoritele Prospektimääruse tähenduses Eestis ja teatud valitud Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriikides (“Institutsionaalne Pakkumine”). Lisaks võib Selts Pakkumise raames pakkuda Aktsiaid mitteavalikult investoritele Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriikides tuginedes teatud muudele Prospektimääruses toodud eranditele. Avalik pakkumine toimub üksnes Eestis ning Aktsiaid ei pakuta avalikult üheski teises jurisdiktsioonis.
Pakkumise täpne struktuur ja ajastus sõltub erinevatest asjaoludest ja nende ajastusest nagu turuolukord, Finantsinspektsioonist nõutavate kinnituste saamine, vajalike korporatiivotsuste tegemine ning nõutavate lepingute sõlmimine.
Pakkumise korraldajad on AS LHV Pank ja Swedbank AS („Pakkumise Korraldajad“). Pakkumise arveldusagent on AS LHV Pank.
Infortari juhatuse liige Ain Hanschmidt:
„Infortarist on saanud Eesti üks suuremaid, miljardilise käibega ettevõtja, mille järgmine loogiline samm on olla börsil ja avalik. Investorbaasi laiendamine ja börsiga liitumine annab meile võimaluse veel kiiremini rahvusvaheliselt kasvada, varade väärtust kasvatada ja täiendavaid rahastamisvõimalusi leida. Investorile tähendab see võimalust osa saada mitmekesisest ja piiriülesest, kriisides ja inflatsioonis karastunud, nii reaalset vara kui kasvupotentsiaali pakkuvast portfellist.“
Infortari tegevjuht Martti Talgre:
“Infortari tegevusvaldkonnad – energeetika, laevandus ja kinnisvara on kapitalimahukad, stabiilsed, tugeva rahavooga ja kõrgete sisenemisbarjääridega. Investeeringud kolme erinevasse tegevusvaldkonda annavad piisava hajutatuse, võimaldades samal ajal hoida fookust. Just tugev ja hajutatud portfell on meile loonud platvormi kasvu jätkamiseks. Oleme tõestanud, et suudame teha kiireid otsuseid ja kasutada avanevaid võimalusi, kasvades kiiremini kui Eesti majandus tervikuna.“
Eesti Gaasi juhatuse esimees Margus Kaasik
„Infortarile kuuluv Eesti Gaas ei ole enam ammu ainult „Eesti“ ja ainult „gaas“. Oleme kasvanud Soome ja Balti piirkonnas suurimaks erakapitalil energiafirmaks, tegeleme aktiivselt rahvusvahelise energiakaubandusega ning arendame taastuvenergiaportfelli päikeseenergia ja rohegaasi tootmise ja müügi näol. Infortari omanduses olles on Eesti Gaas kahekordistanud gaasimüügi mahte, alustanud taastuvenergeetika arendamist ning muutunud rahvusvaheliseks suurettevõtjaks.“
Lühiülevaade Infortarist:
Selts on varade mahu poolest üks Baltikumi suurimatest investeeringute valdusettevõtjatest[2]. Üle kahekümne viie tegutsemisaasta jooksul on Selts oma investeeringute portfelli järk-järgult kasvatanud ning käesoleva teate kuupäeval kuuluvad Gruppi 48 tütarettevõtjat, samuti on Grupp teinud investeeringuid veel 5 sidus- ja ühisettevõtjasse. Grupi fookus on kolmel peamisel tegevusvaldkonnal, milleks on energeetika, merelaevandus ja kinnisvara; lisaks on Grupil investeeringud peamisi tegevusvaldkondi toetavatesse valdkondadesse. Selts püüab leida oma investeeringutes sünergiat ja keskendub hästi toimivate ja turul olulist positsiooni omavate ettevõtjate ülesehitamisele.
Seltsi juhatus on pikaajalise kogemusega ning selle liikmed on Ain Hanschmidt ja Eve Pant. Seltsi tegevjuhiks on Martti Talgre.
Selts teeb investeeringuid lähtudes pikaajalistest sotsiaal-majanduslikest trendidest luues seejuures Grupi ühingute vahelist sünergiat. Grupi lähiaastate investeeringute tegevusplaanis on projekte kogumahuga kuni 110 miljonit eurot, millest peamised on Rimi büroo- ja laohoone rajamine, Tallink Duty Free logistikakeskuse laiendamine, Tallinki tennisekeskuse kinnistu kaubandushoone (DIY pood) rajamine, Hiiu tervisekeskuse rajamine ja üle 40 MW paneelide võimsusega päikeseelektrijaamade rajamine Eestis ja Lätis.
2022. aastal oli Grupi konsolideeritud käive 1 054 miljonit eurot, EBITDA 120 miljonit eurot ja aruandeaasta kasum 96 miljonit eurot. 2023. aastal on makstud kokku ligikaudu 16 miljonit eurot dividende. Infortar on praeguseks emiteerinud 19 845 000 Aktsiat.
Infortari peamised tugevused
Seltsi hinnangul on Seltsi peamisteks konkurentsieelisteks ja tegevust toetavateks tugevusteks ja strateegiateks:
· Sünergiatele fokusseeritud ja hoolikalt kujundatud investeerimisportfell- ja poliitika;
· Suutlikkus ja oskused olla investeeringute tegemisel aktiivne investor, kes osaleb otsustusprotsessis ja võtab vastutust;
· Ainulaadne kompetents suurte investeeringute juhtimises;
· Nii geograafiliste turgude kui ka ärisegmentide lõikes hajutatud investeerimisportfell.
Infortari strateegia
Seltsi strateegia on leida investeeringutes sünergiat ja ehitada üles hästi toimivaid ja turul olulist positsiooni omavaid ettevõtjaid, eesmärgiga saavutada stabiilne ja keskmisest kiirem investeeringute väärtuse kasv ning mitmekülgne ja tugeva varabaasi ja rahavooga portfell.
Grupi tegevus on fokusseeritud kolmele peamisele ärisegmendile – energeetika, merelaevandus ja kinnisvara.
Energeetika ärisegmendis on Grupi strateegiaks olemasolevate ja töötavate ärimudelite laiendamine uutele geograafilistele turgudele, tasakaalustatud investeeringud ülemineku- ja taastuvenergiaallikatesse ning sünergiate loomine olemasolevate ja uute ärisuundade vahel.
Kinnisvara ärisegmendis on Grupi strateegiaks kinnisvara portfelli kasvatamine varasid ostes ja arendades Tallinnas ja selle lähiümbruses. Grupp investeerib varadesse, mis vastavad objekti põhiselt sobivatele kriteeriumitele kvaliteedi, asukoha ning tootlikkuse osas.
Dividendipoliitika
Selts on kinnitanud dividendipoliitika, mille kohaselt on Seltsi eesmärgiks maksta dividendideks vähemalt 1 euro ühe Aktsia kohta majandusaastas. Dividendide väljamakseid tehakse kaks korda aastas.
Grupi lai äriprofiil loob eelduse stabiilse rahavoo teenimiseks. Samas eeldab Seltsi strateegia olulises mahus investeeringuid ning finantsvõimendust. Seega sõltuvad tulevased võimalikud dividendimaksed ja nende summa Seltsi tulevasest finantsseisundist, tulemustest, kapitalinõuetest, Grupi likviidsusvajadustest ja muudest asjaoludest, mida Selts võib aeg-ajalt asjassepuutuvaks pidada. Eeltoodust tulenevalt ja kuivõrd Eesti õiguse kohaselt otsustab dividendide maksmise aktsionäride üldkoosolek, ei saa Selts tagada, et dividende tulevikus makstakse või kui dividende makstakse, siis millises summas. Käesolev osa sisaldab tulevikku suunatud avaldusi, mis sisaldavad riske ja ebakindlusi ning on seotud sündmustega ja sõltuvuses tingimustest, mis võivad, kuid ei pruugi tulevikus esineda (vaata täiendavalt ka allpool „Oluline teave – tulevikku suunatud avaldused“).
Infortari peamised finantsnäitajad
| 9k 2023 | 9k 2022 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
| EUR’000 | |||
Müügitulu............................................ | 746 892 | 611 116 | 1 053 712 | 412 565 |
EBITDA............................................... | 105 865 | 110 046 | 120 046 | 46 444 |
Aruandeperioodi kasum........................ | 269 624 | 97 798 | 96 124 | 18 868 |
Varad.................................................. | 1 431 322 | 1 113 631 | 1 107 412 | 882 517 |
Omakapital.......................................... | 771 700 | 643 634 | 568 677 | 392 655 |
Netovõlg | 390 360 | 216 147 | 367 203 | 297 183 |
Netovõla ja EBITDA suhe..................... | 3,4x | 1,7x | 3,1x | 6,4x |
Omakapitali osatähtsus (%) ................. | 53,9% | 57,8% | 51,4% | 44,5% |
Laenud/Omakapital (%)........................ | 62,3% | 54,9% | 75,1% | 87,2% |
ROA (%).............................................. | 18,8% | 8,8% | 9,7% | 2,4% |
ROE (%).............................................. | 34,9% | 15,2% | 20,0% | 4,9% |
Käibekapitali kordaja ........................... | 1,4x | 1,9x | 1,4x | 0,9x |
Täiendavad küsimused:
Kadri Laanvee
ASi Infortar investorsuhete juht
**** OLULINE TEAVE ****
Käesolevas teadaandes sisalduv informatsioon on mõeldud ainult taustinformatsioonina ning see ei ole kuidagi täielik või lõplik. Käesolevas teadaandes sisalduvale informatsioonile või selle täpsusele või täielikkusele ei või tugineda mistahes eesmärgil.
Käesolev teavitus on reklaam ning ei ole prospekt Prospektimääruse tähenduses ning ei ole väärtpaberite avaliku pakkumise teade. Investorid ei tohiks märkida mitte ühtegi käesolevas teadaandes viidatud väärtpaberit muu kui sellise informatsiooni alusel, mis sisaldub Finantsinspektsiooni poolt kinnitatud prospektis, et mõista täielikult võimalikke seonduvaid riske ja hüvesid. Selts avaldab täiendavat informatsiooni prospekti kinnitamise kohta kooskõlas Prospektimäärusega ning teeb vastava informatsiooni kättesaadavaks Finantsinspektsiooni kodulehel (www.fi.ee) ja Seltsi kodulehel (https://infortar.ee/et/ipo). Prospekti kinnitamist Finantsinspektsiooni poolt ei tuleks käsitleda väärtpaberite heakskiitmisena.
Käesolev teadaanne ei kujuta endast pakkumist või selle osa või üleskutset osta Aktsiaid, samuti ei toimu Aktsiate müüki jurisdiktsioonides, kus selline pakkumine, üleskutse või müük oleks enne registreerimist, registreerimiskohustusest vabastamist või sellise jurisdiktsiooni väärtpaberiõiguse kvalifikatsiooni kohaselt ebaseaduslik. Mis tahes pakkumine Aktsiate omandamiseks tehakse ning iga investor peaks oma investeeringu tegema ainult informatsiooni põhjal, mis sisaldub prospektis ja selle lisades, mis avalikustatakse seoses sellise pakkumisega. Kui te ei mõista käesoleva dokumendi sisu, siis peaksite konsulteerima litsentseeritud finantsnõustajaga.
Käesolev teadaanne ei kujuta endast soovitust seoses Pakkumisega. Väärtpaberite hind ja väärtus ning nendest tulenev mis tahes tulu võib nii langeda kui ka tõusta. Varasemad tulemused ei näita, millised on tulevased tulemused. Käesolevas teadaandes sisalduvale informatsioonile või mistahes Pakkumisega seonduvatele dokumentidele ei saa tugineda tulevaste tulemuste üle otsustamiseks. Enne Aktsiate ostmist peaksid isikud, kes tutvuvad käesoleva teadaandega, tegema kindlaks, et nad mõistavad täielikult ja aktsepteerivad riske, mida kajastatakse prospektis, kui see avaldatakse.
Euroopa Majanduspiirkonna lepinguriikides, välja arvatud Eestis, on käesolev teadaanne adresseeritud ning suunatud ainult vastava riigi kutselistele investoritele Prospektimääruse artikli 2(e) tähenduses.
Käesolev teadaanne ei kujuta endast pakkumist või selle osa või üleskutset osta või märkida Aktsiaid Ameerika Ühendriikides. Aktsiad ei ole registreeritud ning neid ei registreerita 1933. aasta USA väärtpaberituruseaduse koos selle hilisemate muudatustega (inglise keeles: U.S. Securities Act of 1933, edaspidi „USA Väärtpaberiseadus“) kohaselt ning neid ei või pakkuda ega müüa Ameerika Ühendriikides välja arvatud juhul, kui väärtpaberid on registreeritud USA Väärtpaberiseaduse kohaselt või kui on võimalik kohaldada erandit USA Väärtpaberiseaduses sisalduvatest registreerimise nõuetest. Selts ei ole registreerinud ning ei kavatse registreerida Ameerika Ühendriikides mistahes osa pakkumisest ning ei kavatse Ameerika Ühendriikides läbi viia väärtpaberite avalikku pakkumist. Kui Ameerika Ühendriikides müüakse Aktsiaid, siis müüakse neid ainult kvalifitseeritud institutsionaalsetele ostjatele (nagu defineeritud USA Väärtpaberiseaduse reeglis 144A) tuginedes reeglile 144A või muule USA Väärtpaberiseadusest tulenevale erandile USA Väärtpaberiseaduses sätestatud registreerimise nõuetest.
Pakkumise Korraldajad tegutsevad seoses Pakkumisega üksnes Seltsi, ning mitte kellegi teise, nimel. Ükski Pakkumise Korraldaja ei loe ühtki teist isikut (hoolimata sellest, kas tegu on käesoleva teadaande saajaga või mitte) Pakkumisega seoses kliendiks ning ei vastuta mille kellegi teise kui Seltsi ees klientidele võimaldatavate kaitsemeetmete kohaldamise eest, samuti seoses Pakkumisega antud nõuannete või mistahes käesolevas teadaandes viidatud tehingute, asjaolude või korralduste osas.
Seoses Pakkumisega võivad Pakkumise Korraldajad ning nende vastavad sidusettevõtjad, tegutsedes investoritena enda arvel, märkida ja/või omandada Aktsiaid ning selles ulatuses säilitada, osta, müüa, pakkuda müügiks või muul viisil teha tehinguid enda arvel selliste Aktsiatega ning muude Seltsi väärtpaberitega või Pakkumisega seotud või mitteseotud investeeringutega. Sellest tulenevalt tuleks käesolevas teadaandes sisalduvaid viiteid Aktsiate emiteerimisele, pakkumisele, märkimisele, omandamisele, paigutamisele või muude tehingute tegemisele lugeda nii, et need hõlmavad endas mistahes emiteerimist, pakkumist, märkimist, omandamist, kauplemist või paigutamist Pakkumise Korraldajate või nende mistahes sidusettevõtjate poolt, kes tegutsevad investoritena enda nimel. Lisaks sellele võivad Pakkumise Korraldajad (või nende sidusettevõtjad) sõlmida finantseerimislepinguid (sealhulgas vahetuslepinguid) investoritega, millega seoses võivad Pakkumise Korraldajad (või nende ükskõik millised sidusettevõtjad) aeg-ajalt omandada, hoida või käsutada Aktsiaid. Ükski Pakkumise Korraldaja ei kavatse avalikustada ühegi sellise investeeringu või tehingu mahtu, välja arvatud ulatuses, mis on nõutav vastavalt seadustele või regulatsioonidele.
Pakkumise Korraldajad ja nende sidusettevõtjad võivad olla teinud Seltsi ja Seltsi aktsionäri(de)ga tehinguid ning võivad olla osutanud neile erinevaid investeerimispanganduse, finantsnõustamise ning muid teenuseid, mille eest nad on võinud saada tavapärast tasu. Pakkumise Korraldajad ja ükskõik milline nende sidusettevõtjatest võib ka tulevikus selliseid teenuseid Seltsile, Seltsi aktsionäri(de)le ning nende vastavatele sidusettevõtjatele osutada.
Ükski Pakkumise Korraldajatest ega ükski nende tütarettevõtja, sidusettevõtja või nende direktor, juht, töötaja, nõustaja, esindaja või mistahes muu isik ei võta vastutust ega kohustusi ning ei anna ühtegi kinnitust või garantiid (otseselt või kaudselt) seoses käesoleva teadaande sisuga, sealhulgas selle õigsuse, täpsuse, terviklikkuse ega käesolevas teadaandes sisalduva informatsiooni või arvamuste kinnitatuse või õigsuse kohta (või seoses sellega, kas mingi informatsioon on teadaandest välja jäetud) või mistahes muu informatsiooniga, mis seondub Seltsi, Grupi ja nende sidusettevõtjatega, sõltumata sellest, kas informatsioon on kirjalikus, suulises, visuaalses või elektroonilises vormis, ning sõltumata sellest, kas informatsioon on edastatud või tehtud avalikuks, ning seoses mistahes kahjuga, mis on tekkinud käesoleva teadaande või selle sisu kasutamisest või tekkinud muul viisil seoses käesoleva teadaande või selle sisuga.
Käesolevas teadaandes sisalduv informatsioon on mõeldud ainult taustinformatsioonina ning ei proovi olla täielik või lõplik. Käesolevas teadaandes sisalduva informatsioonile või selle täpsusele või täielikkusele ei või tugineda mistahes eesmärgil. Kogu informatsiooni, mis käesolevas teadaandes sisaldub, võidakse kontrollida, parandada, täiendada või muuta ilma teavituseta. Siiski ei võta Selts kohustust teavitada käesoleva teadaande saajat mistahes täiendavast informatsioonist või uuendada käesolevat teadaannet või parandada mistahes ebatäpsusi.
Tulevikku suunatud avaldused
Käesolev teade sisaldab tulevikku suunatud informatsiooni, ennekõike osas, mis puudutab Seltsi strateegiat, plaane ja tuleviku finantsseisu. Nimetatud informatsioon on esitatud, tuginedes käesoleval ajal tehtud prognoosidele, mis omakorda lähtuvad Seltsi juhtkonna parimast hinnangust. Teatud informatsioon lähtub Seltsi juhtkonna arvamusest ja eeldustest ning neile antud hetkel kättesaadavast informatsioonist. Mis tahes käesolevas teates sisalduv tulevikku suunatud informatsioon hõlmab endas riske, ebakindlust ja eeldusi seoses Grupi tulevase tegevuse, makromajanduse keskkonna ning muude sarnaste teguritega. Tulevikku suunatud informatsioon on teates muuhulgas tuvastatav sõnadega nagu „strateegia“, „ootus“, „plaan“, „eeldama“, „arvama“, „tulevikus“, „edaspidi“, „hinnang“, „kavatsus“, „projekt“, „eesmärgid“, „sihtmärgid“ ja muud sarnase tähendusega sõnad või väljendid. Tulevikku suunatud informatsioon on tuvastatav ka selle järgi, et see ei tugine minevikus toimunud või praegustele sündmustele. Nii nagu kõik prognoosid, on need oma olemuselt ebakindlad ja sõltuvad muutuvatest asjaoludest ning Seltsil ei ole kohustust ja ta välistab selgesõnaliselt igasuguse kohustuse uuendada või muuta käesolevas teates sisalduvat tulevikku suunatud informatsiooni muudatuste, uue informatsiooni, järgnevate sündmuste või muu tulemusel.
Kogu tulevikku suunatud informatsiooni kehtivust ja täpsust mõjutab asjaolu, et Grupp tegutseb tiheda konkurentsiga valdkonnas. Seda valdkonda mõjutavad muudatused regulatsioonides (sealhulgas Euroopa Liidus), maksudes, konkurentsi, majanduslike, strateegiliste, poliitiliste ja sotsiaalsete tingimuste arengud, klientide reaktsioon uutele ja olemasolevatele toodetele ning tehnoloogilised arengud ja muud tegurid. Grupi tegelikud tulemused võivad oluliselt erineda Seltsi juhtkonna ootustest nende tegurite muutumise tõttu. Muud tegurid ja riskid võivad negatiivselt mõjutada Grupi tegevusi, äritegevust või majandustulemusi.
[1] Tegemist on Seltsi juhtkonna hinnanguga.
[2] Tegemist on Seltsi juhtkonna hinnanguga.
Algas Infortari aktsiate märkimine
Algas AS Infortari aktsiate esmane avalik märkimine, füüsilised ja juriidilised isikud Eestis saavad aktsiaid märkida kuni järgmise nädala neljapäevani, 7. detsembrini hinnavahemikus 26-32 eurot aktsia kohta.
Eesti Finantsinspektsioon on kinnitanud Infortari aktsiate esmase avaliku pakkumise prospekti ning ettevõte on esitanud taotluse Nasdaq Tallinn AS-le oma aktsiate noteerimiseks ja kauplemisele võtmiseks Nasdaq Tallinna börsi Balti põhinimekirjas. Eeldatav Infortari aktsia esimene kauplemispäev on 14. detsembril.
Infortari juhatuse liige Ain Hanschmidt:
„Avame portfelli ja soovime koos uute investoritega oma edu kasvatada. Meie energeetikale, laevandusele ja kinnisvarale keskendunud investeeringute portfell on mitmekesine ja piiriülene, end kriisides tõestanud ja omab suurt kasvupotentsiaali. Meie nägemuse kohaselt on Infortar pühendunud ettevõtete tulemuslikule arendamisele – Eesti Gaasist on saanud Soome ja Balti piirkonna suurim erakapitalil energiafirma, Tallinkist Läänemere suurim laevafirma ning kinnisvara valdkonnas oleme piirkonnas üks suurimaid varade omanikke. Oleme ise pikaaegsed ja kogemustega investorid ning soovime uutele investoritele pakkuda dividendikindlust.“
Infortari tegevjuht Martti Talgre:
„Infortaril on hajutatud portfell, tugev bilanss ja tagasihoidlik laenukoormus – meie rahavood on kindlad ja lubavad maksta dividendi. Kaasamise mahu määramisel lähtusime ettevõtte vajadustest ja hinnavahemiku kujundamisel selle atraktiivsusest investoritele. Infortari DNA-s on kasvuvõimaluste otsimine ja kasutamine, kasv on tulnud just rahvusvahelisest laienemisest ja investeeringutest, mille maht ulatub viimastel aastatel veerandi miljardi euroni.“
Eesti Gaasi juhatuse esimees Margus Kaasik
„Infortarile kuuluv Eesti Gaas teenib enamuse oma tulust välisturgudelt. Oleme vedanud piirkonnas üleminekut lääne päritolu LNG-le ning võitnud sellega uusi kliente ja turuosa. Müügi kõrval oleme oluliselt kasvatanud oma energeetika infrastruktuuri valdkonda ja omandanud Läti suurima gaasijaotusvõrgu ja ehitanud gaasi punkerlaeva. Taastuvenergeetikas tegutseme aktiivselt kohaliku rohegaasi ja päikeseenergia tootmise ja müügi valdkonnas. Maagaasi näeme kaugemas tulevikus eelkõige taastuvenergia suure toetajana.“
Eesti Finantsinspektsiooni poolt kinnitatud Infortari aktsiate esmase pakkumise prospekti kohaselt saavad füüsilised ja juriidilised isikud Eestis ning kutselised investorid Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriikides ning Ühendkuningriigis aktsiaid märkida 28. novembrist kl 10.00 kuni 7. detsembrini kl 16.00. Pakkumise käigus emiteeritavate aktsiate arv on vahemikus 1 200 000 kuni 1 980 000 aktsiat. Pakkumise hinnavahemik on 26-32 eurot aktsia kohta. Pakkumise rahaline maht on seega 31,2-63,4 miljonit eurot. Märkimisavaldusi jaepakkumises esitatakse hinnavahemiku kõrgeimal tasemel ehk 32 eurot aktsia kohta.
Investor, kes soovib jaepakkumise raames Infortari aktsiaid märkida, peab pöörduma kontohalduri poole, mis haldab vastava investori Nasdaq CSD SE Eesti filiaali (Nasdaq CSD) väärtpaberikontot ning esitama pakkumisperioodi jooksul märkimiskorralduse aktsiate märkimiseks vastavalt pakkumise tingimustele. Institutsionaalse pakkumise raames peaks investor aktsiate märkimiseks võtma ühendust pakkumise korraldajatega.
Infortari olemasolevad aktsionärid on sõlminud lukustamiskokkulepe, mille kohaselt ei ole aktsiate noteerimisest alates suuraktsionäridel 12 kuu jooksul ja väikeaktsionäridel 6 kuu jooksul lubatud neile kuuluvaid Infortari aktsiaid pakkumise korraldajate nõusolekuta müüa ega muul moel võõrandada.
ASi Infortar aktsiate esmase avaliku pakkumise hinna, tulemuste ning jaotuse avalikustamine toimub 11. detsembril või sellele lähedasel kuupäeval. Infortari aktsiatega kauplemine Nasdaq Tallinna börsi Balti põhinimekirjas algab 14. detsembril või sellele lähedasel kuupäeval.
Pakkumise eeldatav ajakava on järgmine:
28. november 2023 | Prospekti avalikustamine |
28. november 2023 kell 10:00 (Eesti aeg) | Pakkumisperioodi algus |
7. detsember 2023 kell 16:00 (Eesti aeg) | Pakkumisperioodi lõpp |
11. detsember 2023 või sellele lähedane kuupäev | Pakkumise Hinna ja Pakkumise Aktsiate jaotuse avalikustamine |
13. detsember 2023 või sellele lähedane kuupäev | Pakkumise arveldus |
14. detsember 2023 või sellele lähedane kuupäev | Noteerimine ja kauplemise algus Nasdaq Tallinna Börsil |
ASi Infortari aktsiate esmase avaliku pakkumise korraldajad on LHV ja Swedbank, Infortari õigusnõustaja on Ellex Raidla, pankade õigusnõustaja on Cobalt ning kommunikatsiooni nõustaja on Hamburg ja Partnerid. Pakkumise üksikasjad on toodud prospektis, mis on kättesaadav elektroonilises vormis Infortari veebilehel (https://infortar.ee/et/ipo) ja FI veebilehel www.fi.ee.
Infortar tegutseb viies riigis, ettevõtte peamised tegevusvaldkonnad on energeetika, laevandus ja kinnisvara. Infortar omab ligi 42 protsendi suurust osalust AS-is Tallink Grupp, 100% osalust AS-is Eesti Gaas ning mitmekülgset ja kaasaegset, ca 100 000 m2 suurust kinnisvaraportfelli. Lisaks kolmele põhitegevusvaldkonnale tegutseb Infortar ka ehituse ja maavarade, trükkimise, taksonduse ja muudes valdkondades. Kokku kuulub Infortari kontserni 104 ettevõtet: 48 kontserni ettevõtet, 5 sidusettevõtet ja 50 sidusettevõtete tütarettevõtet. Arvestamata sidusettevõtteid annab Infortar tööd 1333 inimesele.
Enne investeerimisotsuse tegemist peaksid investorid lugema Prospekti ja selle kokkuvõtet ning vajadusel konsulteerima isikuga, kes on spetsialiseerinud selliste investeeringute nõustamise alal.
Rohkem informatsiooni
Kadri Laanvee
ASi Infortar investorsuhete juht
----Oluline teadaanne----
Käesolev teade ei ole levitamiseks otse ega kaudselt Ameerika Ühendriikides või muudes riikides või asjaoludel millisel juhul avaldamine, jagamine või edastamine oleks ebaseaduslik või isikutele kelle suhtes on pädevad asutused kohaldanud finantssanktsioone. Käesolev teade on reklaam ning ei ole prospekt Prospektimääruse tähenduses. Enne käesolevas teates viidatud väärtpaberite osas investeerimisotsuse tegemist peaksid investorid lugema Prospekti, et mõista täielikult investeerimisega seonduvaid riske ja hüvesid. Seltsi Aktsiaid pakutakse avalikult üksnes Eestis. Prospekt on kättesaadav FI kodulehel (www.fi.ee) ja Seltsi kodulehel (https://infortar.ee/et/ipo). Prospekti kinnitamist Finantsinspektsiooni poolt ei tuleks käsitleda väärtpaberite heakskiitmisena.
Tondil lükati paika kaks viadukti
Tallinnas Tondil kasutati spetsiaalset ehitustehnoloogiat, kus raudtee kõrvale valmis ehitatud viaduktid lükati tungraudade abil paika mööda teflonpatjadega varustatud relsse.
„Kui nii suuri viadukte ehitada oma lõplikus asukohas, siis raudteeliiklus oleks ehituse tõttu suletud mitu kuud. Tondil ehitati viaduktid raudtee mulde kõrvale ja alles siis lükati oma lõplikku asukohta, saime viaduktid paika kahe päevaga, kokku kestis raudteeliikluse katkestus üheksa päeva,“ märkis Infortari gruppi kuuluva inseneri- ja ehitusettevõtte INF Infra OÜ juhatuse liige Robert Sinikas.
„Inseneride poolt välja pakutud lahendus võimaldab tunnelite ja sildade ehitusel aega kokku hoida, raudteel on raudteeliikluse katkestusaja lühendamine kriitilise tähtsusega,“ lausus Sinikas.
Viissada tonni kaaluvad viaduktid liigutati paika kahes osas, varasemalt Eestis nii pikkasid viadukte selliselt paika lükatud ei ole. Tungimistööd teostas Infortari gruppi kuuluv INF Infra OÜ. Sama ettevõte ehitab praegu ka Pärnus Eesti pikimat kaarsilda, kus on plaanis 1200 tonnise kaaluga kaarsilla konstruktsioon kaldal kokku monteerida ja see spetsiaalse tõstetehnikaga jõe kohale lõplikku asukohta viia.
Tallinna Tondi raudteeülesõidu eritasandilise riste ehituse peatöövõtja on Leonhard Weiss OÜ ning tellija on Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet. Kahetasandiline ülesõit valmib järgmise aasta lõpuks, lisaks viaduktile uuendatakse ka ligipääsuteed. Projekti kogumaksumus ulatub 9 miljoni euroni.
Vaata videot Tondi viadukti tungimistöödest https://www.youtube.com/watch?v=INc8Y15kLDE